Posted on: 12 kwietnia 2023 Posted by: admin Comments: 0

Systemy IT to coraz bardziej istotne części w wielu organizacjach. Korzystają z nich nie tylko wielkie korporacje, ale też małe przedsiębiorstwa. Posiadając taki system. nie można jednak zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest inwentaryzacja IT. Dlaczego jest ona jednak aż tak istotna?

Czym jest inwentaryzacja IT?

Proces inwentaryzacji IT to jedna z najważniejszych części ITAM, czyli IT Asset Management. Mowa tu więc o zarządzaniu zasobami firmy tak, by te zapewniały jak największe zyski firmie. W ramach inwentaryzacji sieci komputerowej w firmie zbiera się informacje na temat całego systemu IT. 

Mowa tu więc o takich danych, jak na przykład informacje dotyczące całego sprzętu komputerowego, który jest w posiadaniu firmy. Częścią Asset Management jest też zebranie danych dotyczących oprogramowania, które wykorzystuje przedsiębiorstwo i licencji do tych właśnie programów. 

Dlaczego inwentaryzacja IT jest tak istotna?

Prowadzenie ewidencji zasobów IT to jedna z najważniejszych rzeczy w przypadku każdej firmy dysponującej rozbudowanym systemem IT. Najlepszym sposobem na stworzenie takiej ewidencji będzie po prostu inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania, które należy do zasobów firmy. 

Każde przedsiębiorstwo, które dysponuje ewidencją zasobów IT jest w stanie zobaczyć jak są one wykorzystywane, czy są jakieś, które nie są używane, przez co stanowią tylko niepotrzebny koszt i wiele więcej istotnych rzeczy. W ten sposób możliwy jest Asset Management polegający na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów firmy. 

Dzięki dostępowi do danych na temat zasobów możliwe jest też skuteczne zarządzanie oprogramowaniem i licencjami do niego. Często firmy popełniają spory błąd zapominając o regularnym sprawdzaniu ważności wykupionych licencji. Poprzez inwentaryzację sprzętu i oprogramowania można jednak pozyskać wszystkie informacje i wprowadzić skuteczne zarządzanie oprogramowaniem w firmie. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć na stronie: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-asset-management.